Rekonstrukce zámku a parku

Nejčastější otázky a odpovědi

Vážení návštěvníci,

Milí obyvatelé Slatiňan a regionu Pardubicko,

vzhledem k dokončené rozsáhlé obnově zámeckého parku zde odpovídáme na Vaše nejčastější dotazy:

1) Někdy se používá slovo park, někdy zahrada. Jak to je tedy správně?

Musíme používat obě slova, abychom rozuměli nejenom obnově, ale i dalšímu fungování parku a zahrady. Před obnovou bylo všechno „park“, ale to proto, že ze zahrady po válce zmizely původní historické prvky a původní historické rozdělení. Nyní byla vyrobena replika historického dělícího plotu a jeden „park“ tak rozdělujeme na park vnější (je běžně přístupný a co do plochy je to bezmála polovina onoho parku před obnovou) a park vnitřní, tedy zahradu, která tvoří prohlídkový okruh a je zpoplatněna (jednotné vstupné 50 Kč, nebo roční permanentka 150 Kč).

Pozn. Zcela správně bychom ale jako zahradu měli označit celý areál, neboť je "zahrazen", tedy obehnán vnějším plotem z pískovcových sloupů a dřevěných polí. Po výstavbě oplocení na konci 19. století pak byly užívány názvy "nový" park a "starý" park označovaný také jako zahrada. Tzv. "nový" park se naléza za zadní branou "klapačkou" a je v majetku města Slatiňany, Národního hřebčína a Lesů ČR. Bohužel způsob využití a správa "nového parku" od 50. let 20. století způsobily zmizení prakticky všech parkových úprav.

Veškeré úpravy proběhly na základě historických podkladů, plánů, fotografií, zde si některé můžete prohlédnout:

2)  Kdy jsou zámecká zahrada a park ve Slatiňanech otevřeny?

Areál zámeckého parku i zahrady je již plně přístupný. Park lze navštívit volně bez omezení, zámecká zahrada je zpoplatněna (jednotné vstupné 50 Kč, nebo roční permanentka 150 Kč) a otevřena v návštěvní době zveřejněné ZDE.

3) Jak areál, tedy park a zahrada, přesně funguje?

Výše popsané rozdělení vychází z pojetí a koncepce kompozice zahrady z konce 19. století, pro kterou je areál chráněn jako národní kulturní památka. Provoz běžně přístupné části  - tedy parku - je ve stejném režimu jako před obnovou, tedy i průchod areálem od kostela ke stájím a ke klapačce zůstal volně přístupný, a to za podmínek dodržování návštěvního řádu parku. Vnitřní park – tedy zahrada -  je provozován v režimu individuálního prohlídkového okruhu s jasně vymezenou otevírací dobou a je přístupný za vstupné dle cenového výměru (viz otázka č. 2). Zahrada je přístupná v návštěvní době uvedené ZDE. Zámek je nyní, po dokončení obnovy, přístupný celoročně.

4) Tedy vstupné se vybírá pouze v zahradě, velká část parku je pro veřejnost stále bezplatná?

Ano, část parku (skoro polovina) je pro veřejnost bezplatná, zpoplatněna je pouze ta část, kterou nazýváme zahradou.

5) Jaké je vstupné do zahrady? Existuje i nějaké zvýhodněné, nebo např. permanentka?

Výše vstupného do zahrady pro rok 2022 je stanovena: jednorázové vstupné 50Kč (nebude se týkat dětí do 5 let). Ale nabízíme možnost využití roční permanentky za 150 Kč. Návštěvník, který si zaplatí prohlídku zámku, bude mít v ceně možnost prohlídky zahrady zcela automaticky. Zahrada je otevřena celoročně v návštěvní době zámku.

6) Vstupné se vybírá do zahrady pouze ve Slatiňanech, nebo i jinde?

Tento způsob prezentace a ochrany je uplatňován v péči o další zahradní a parkové areály ve správě Národního památkového ústavu – např. v Květné zahradě v Kroměříži (památka UNESCO), v Zahradách pod Pražským hradem, na zámcích Sychrov, Kratochvíle, Buchlovice, Hradec nad Moravicí, Lysice a dalších místech v České republice, a to to nejen u objektů v majetku státu, ale také v soukromých rukách (např. Nové Hrady, Loučeň). Venkovní části památkově chráněných areálů jsou zpřístupněné s otevírací dobou a za vstupné například na hradech Křivoklát, Bezděz, Trosky, Rabí, Velhartice, Hazmburk. V otevírací době a za vstupné bude provozována i zahrada hradu Pernštejn, jejíž obnova právě probíhá a je rovněž financovaná z prostředků Evropské unie – Integrovaného regionálního operačního programu.

7) Proč se vlastně rozhodlo o tom, že zahrada nebude volně přístupná a že bude zpoplatněna?

Je to proto, že areál zámku Slatiňany je vedle drobné zahrady u zámku Litomyšl jediný krajinářsky komponovaný areál zahradního umění v Pardubickém kraji prohlášený za národní kulturní památku. Naší povinností je areál chránit, zajistit pro budoucí generace. V zahradě jsou nově obnoveny cenné prvky, dětské hospodářství, byly vysázeny tisíce květin, keřů, stromů – a bohužel dosavadní zkušenosti na všech památkách jsou takové, že vandalismus a neúcta stále v naší společnosti převyšují. I v době, kdy byl park před rekonstrukcí (ale i v době rekonstrukce) – návštěvníci nedbali dobrých mravů, lezli po stromech, lámali větve, vyhazovali odpadky, čmárali po drobných stavbách a lavičkách, vytrhávali keře, o lidských a psích exkrementech či rozbitých lahvích po alkoholu ani nemluvě. Veškeré náklady na ochranu, údržbu a péči o park i zahradu nese výhradně Národní památkový ústav – a kontrolovaný vstup je v tuto chvíli nejlepším řešením. I přes vše výše uvedené ale zůstává velká část parku ve volném režimu, věříme, že nás návštěvníci mile překvapí a jejich chování bude odpovídat prostředí národní kulturní památky.

8) Kdo všechno se podílí na úklidu parku, areálu?

Jak bylo řečeno výše, pouze Národní památkový ústav, tedy zaměstnanci státního zámku Slatiňany, nikdo jiný. Budeme ale rádi, pokud se najdou dobrovolníci, kteří nám třeba jednou za rok v parku pomohou, třeba s hrabáním listí.... 

9) Permanentka je tedy za 150 korun na rok. Kde ji bude možné koupit?

Permanentka je k dostání na pokladně zámku.

10) Co vlastně návštěvník zahrady za své vstupné/permanentku uvidí?

Náročná obnova financovaná z prostředků Evropské unie, Ministerstva kultury a Národního památkového ústavu přinesla obnovu celého areálu. Ve zpoplatněné části jsou to konkrétně: tisíce metrů čtverečních obnovených záhonů květin, keřů, rhododendronů, azalek a stovky nových stromů. Obnoveno bylo jezírko, kaskáda s přítokem, vyhlídkový i odpočinkový altán, dětské hřiště, domečky dětského hospodářství, voliera, ploty, brány, infrastruktura, lavičky, koše či informační systém. Vstup do zahrady je individuální bez průvodce.

11) Dříve zámek půjčoval park Městu Slatiňany zdarma k různým akcím, jak to bude nyní?

V zájmu Národního památkového ústavu je účinná spolupráce s Městem Slatiňany. Rádi bychom v této spolupráci pokračovali, třeba i umožněním využití parku či prostor zámku pro vybrané akce pořádané Městem. Samozřejmě doufáme ve spolupráci oboustrannou.

 

Za Národní památkový ústav

PhDr. Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově

ing. Jaroslav Bušta, kastelán zámku Slatiňany – busta.jaroslav@npu.cz

 

Další informace k rekonstrukci areálu najdete ZDE a nebo na facebooku zámku Slatiňany.

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

Ing. Jaroslav Bušta

  • vedoucí správy památkového objektu (kastelán)
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 469 681 112, 725 847 258
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS na Sychrově
Zámecký park 1/, Slatiňany 53821
V letech 2005-2010 studoval České vysoké učení technické v Praze, obor Geodézie a kartografie. Ve svých závěrečných pracech se věnoval problematice zaměření a dokumentace památek pomocí metody laserového skenování. V Národním památkovém ústavu byl zaměstnán na pozicích průvodce na zámcích Červená Lhota a Hrubý Rohozec, od 1. prosince 2010 je jmenován kastelánem zámku Slatiňany. Další pracovní zkušenosti získal na zámku Humprecht a hradě Kost v Českém ráji. Je spoluautorem historicky první monografie o slatiňanském zámku a rodině Auerspergů. Na základě archivních průzkumů a pátrání provedl reinstalaci zámecké expozice s názvem Letní sídlo Auerspergů. V letech 2016-20 se podílel na komplexní rekonstrukci zámeckého areálu ve Slatiňanech.